Invitation Tournaments

Barclay Cup

Thought to be the oldest competiton of it’s kind the William Barclay Cup started in 1885, and apart from breaks during the war years of 1915 to 1918 and 1941 to 1945 the tournament is played for annually in late May early June over consecutive wednesdays.

The competiton format is rinks of four, in a straight knock out playing two trial ends followed by 21 ends of play. Invitations are issued to Angus Dundee and Perthshire clubs and entry is always in the region of 48 rinks. In the final stages the losing semi-finalists play each other for 3rd and 4th place.

The Barclay Cup, has it’s own secretary and holds an Annual General Meeting where clubs are invited to attend and witness the draw for the forthcoming competition

2019    ABBEY A BURNETT
2018   MONIFIETH T SMITH
2017   BRECHIN R LOCKHART
2016   BROUGHTY A L HUNTER
2015   MONIFIETH T SMITH
2014   LONGFORGAN M BIONDI
2013   CRAIGIE K BRUNTON
2012   BRECHIN A GRAY
2011   MARYFIELD J AIMER
2010   LOCHLANDS K MOIR
2009   BRECHIN M NICOL
2008   FAIRFIELD R SMITH
2007   STRATHMARTINE C DONALDSON
2006   BROUGHTY N L ALEXANDER
2005   BROUGHTY N L ALEXANDER
2004   NEWGATE H BURNETT
2003   MONTROSE W K WALLACE
2002   BROUGHTY I M DORRICOTT
2001   MARYFIELD J AIMER
2000   MARYFIELD J AIMER
1999   MARYFIELD J AIMER
1998   HILLCREST W WALLACE
1997   DUDHOPE  
1996   MONTROSE W RAE
1995   CARNOUSTIE A C STURROCK
1994   HILLCREST W WALLACE
1993   MARYFIELD D T LAWSON
1992   DUDHOPE C S FINLAYSON
1991   NEWGATE D CARGILL
1990   BRECHIN N PENMAN
1989   MARYFIELD C J MCCORMACK
1988   MONTROSE J MOIR
1987   ERROL J KETTLES
1986   LOCHEE D PETRIE
1985   ARBROATH J L M DUNCAN
1984   ARBROATH J L M DUNCAN
1983   BROUGHTY CASTLE C G ROBERTSON
1982   NEWPORT B CARROLL
1981   DUDHOPE P C BOWMAN
1980   NEWGATE H MULLIN
1979   MARYFIELD RA S CROCKETT
1978   NEWGATE R CARGILL
1977   LOCHEE D S PETRIE
1976   BRECHIN W STARK
1975   NEWGATE H MULLIN
1974   FORFAR L BROWN
1973   ORCHAR PARK D MAYES
1972   MONIFIETH W A HILLIAN
1971   ARBROATH P G SMITH
1970   FORFAR A SMALL
1969   ERROL D CRICHTON
1968   HILLCREST E MARINO
1967   STRATHMARTINE D WALLACE
1966   STRATHMARTINE D WALLACE
1965   LOCHEE J DICKSON
1964   BROUGHTY S M GOVE
1963   NEWGATE J B RITCHIE
1962   FAIRFIELD G SCULLY
1961   CANMORE S OMEROD
1960   STRATHMARTINE D WALLACE
1959   CANMORE S HAY
1958   ERROL A W SCOTT
1957   ERROL A W SCOTT
1956   BARNHILL T G HERON
1955   BARNHILL T G HERON
1954   BRECHIN D ROBERTSON
1953   BARNHILL W OGILVIE
1952   DUDHOPE J M CAMERON
1951   LOCHLANDS J LOWEE
1950   FORFAR J P FRASER
1949   ERROL P OGILVIE
1948   CANMORE W SPLITT
1947   BRECHIN H WALLACE
1946   MONIFIETH J L SMITH
1945      
1944      
1943      
1942      
1941      
1940   ARBROATH A BEATH
1939   LOCHLANDS A ROBERTSON
1938   LOCHLANDS A ROBERTSON
1937   MARYFIELD R HENDRY
1936   ALYTH J STEWART
1935   MARYFIELD P T ROBERTS
1934   BAXTER PARK R L BELL
1933   BRECHIN  
1932   MONTROSE  
1931   MARYFIELD  
1930   CARNOUSTIE  
1929   ARBROATH  
1928   ARBROATH  
1927   ARBROATH  
1926   ARBROATH  
1925   CANMORE  
1924   NEWGATE  
1923   FORFAR  
1922   BROUGHTY  
1921   BROUGHTY  
1920   ARBROATH  
1919   FORFAR  
1918      
1917      
1916      
1915      
1914   MARYFIELD  
1913   VICTORIA  
1912   MONIFIETH  
1911   REID PARK  
1910   MONIFIETH  
1909   ABBEY  
1908   ABBEY  
1907   STRATHMORE  
1906   NEWPORT  
1905   ARBROATH  
1904   CARNOUSTIE  
1903   BROUGHTY  
1902   CANMORE  
1901   NEWGATE  
1900   ABBEY  
1899   CANMORE  
1898   MARYFIELD  
1897   NEWGATE  
1896   CANMORE  
1895   DUDHOPE  
1894   ABBEY  
1893   ERROL  
1892   MARYFIELD  
1891   BROUGHTY  
1890   BROUGHTY CASTLE  
1889   PERTH  
1888   CANMORE  
1887   VICTORIA  
1886   BROUGHTY  
1885   BALGAY  
Broughty Masters
YEAR WINNER REPRESENTING
2018 D BURNETT ARBROATH
2017 P CARNEGIE BOWLS SCOTLAND
2016 M SMALL CANMORE
2015 R CARLIN CRAGIE
2014 R CARLIN CITY OF DUNDEE U35’S
2013 A FURYE CARNOUSTIE WEST END & ANGUS BA
2012 R CARLIN MUIRHEAD & BIRKHILL
2011 A HUTCHESON BALGAY
2010 M SMALL CANMORE
2009 D ROBERTSON FORFAR
2008 G HARRISON ST ANDREWS
2007 D BURNETT LOCHLANDS
2006 G KEAN PERTHSHIRE BA
2005 V STEWART CRAIGIE
2004 S MURRAY MONTROSE
2003 A STEWART FORFAR
2002 G HARRISON ST ANDREWS
2001 S MURRAY SBA DISTRICT 4
2000 V STEWART CRAIGIE
1999 D BURNETT LOCHLANDS
1998 H GRIEVE BAXTER PARK
1997 D MCLAREN DUDHOPE
1996 D BURNETT LOCHLANDS
1995 D C SWANKIE NEWGATE
1994 I HENDRY DUDHOPE
Broughty Classic
YEAR WINNER REPRESENTING
2018 K MULHOLLAND ABBEY
2017 M GRAY STRATHMARTINE
2016 A ROBERTSON DUDHOPE
2015 B MCINTYRE ARBROATH
2014 T MCKAY TAYSIDE LADIES BA
2013 M GRAY TAYSIDE LADIES BA
2012 J CRUICKSHANKS PERTH CALEDONIAN
2011 M GRAY STRATHMARTINE
2010 A GRAY FORFAR
2009 D MASON MUIRHEAD & BIRKHILL
2008 S COLLIE CRAIGIE
2007 F MCLEAN BROUGHTY CASTLE
2006 T MCKAY ABBEY
2005 J MCCORD NEWPORT
2004 T MCKAY SWBA DISTRICT 25
2003 M WEBSTER FORFAR
2002 A SCOTT BROUGHTY
Broughty Open Pairs
2018 NOT PLAYED
2017 J GLASS AND A CRICHTON
2016 J D’ARCY AND D NICOLL
2015 J AIMER AND T THOMSON
West End Fours
2018 LOCHEE S STEWART (SKIP)
2017 DUDHOPE P MORAN, J PENMAN, D NICOLL, G LYALL (SKIP)
2016 BROUGHTY BC L KINNEAR, R HOLDEN, R H PETRIE, A L HUNTER (SKIP)
2015 NEWGATE BC A BAIRD, B REID, J STIRLING, T REID (SKIP)
2014 CITY OF DUNDEE R CLARK, J T COLVILLE, I S DUFF, J MACKIE (SKIP)
2013    
2012    
2011    
2010    
2009    
2008